Trening umiejętności społecznych

W jakich sytuacjach trening umiejętności społecznych jest potrzebny?

Trening umiejętności społecznych to zajęcia dla dzieci mających trudności z funkcjonowanie w środowisku, rozumieniem zachowań społecznych, skłonnością do nadmiernej ufności bądź z trudnościami z radzeniem sobie z emocjami. Zajęcia  prowadzone są w odpowiednio dobranej grupie 3-5 osobowej.

Tematyka zajęć obejmuje zakres od funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej (zabawa, nawiązywanie nowych znajomości) poprzez radzenie sobie w trudnych i niebezpiecznych sytuacja życiowych (zaczepianie przez obce osoby).

pexels-photo-1148998
person-making-clay-figures-1449934

Na czym polega
trening umiejętności społecznych?

Zajęcia polegają na kontrolowanym przez terapeutów odgrywaniu scenek z sytuacji, które mogą spotkać dziecko w codziennym życiu. Dzieci uczą się schematów zachowań za pomocą projekcji (rysunków). Następnie wykorzystują je w prezentowanych scenkach. Później w aranżowanych przez terapeutów sytuacjach z udziałem osób, których dzieci nie znają. Proces terapeutyczny jest poszerzany o nowy wachlarz możliwych rozwiązań, aby zachowanie dziecka prowadziło do zupełnie naturalnego funkcjonowania.

 

Trening umiejętności społecznych obejmuje także naukę umiejętności radzenia sobie z emocjami. Ta jest potrzebna w przypadku niepowodzenia, jakiego dziecko może doświadczyć w zaaranżowanych warunkach kontrolowanych. Ćwiczenie tych zachowań pomogą w przyszłości uruchomić odpowiednie „szufladki” w mózgu. Te natomiast pozwolą dziecku na adekwatną reakcje na daną sytuację.

Daj swojemu dziecku szansę na lepsze przystosowanie się do życia w społeczeństwie i lepsze radzenie sobie z codziennymi problemami. 

Umów Was na spotkanie z naszym terapeutą: