Terapia
wspierająca rodzinę

W jakich sytuacjach wsparcie dla rodziny jest potrzebne?

Pojawienie się w rodzinie dziecka z dysfunkcjami to wyzwanie, na które prawie nigdy nie jest się przygotowanym. Partnerzy mają najczęściej pewne wyobrażenie wspólnego życia, tworzą plany, które trzeba nagle i w bardzo dużym stopniu zmienić.

Zaskoczenie, stres czy zniechęcenie są w takiej sytuacji naturalną reakcją, ale bez odpowiedniego wsparcia mogą poważnie pogorszyć jakość codziennego funkcjonowania. Zdarza się, że rodzice w codziennym biegu nie radzą sobie z sytuacją, w której się znaleźli.

Kłócą się lub przestają ze sobą rozmawiać, działają chaotycznie, bez planu. Czasami problemy prowadzą nawet do rozpadu związku. 

Zadaniem terapii wspierającej rodzinę jest pokazanie, że rodzice będą potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji. Wspólne wyjścia, zabawy czy zachęcanie dziecka do odnoszenia sukcesów w szkole przybiorą być może nieco inną postać, ale uda się je zrealizować. Podczas spotkań z rodzicami terapeuta pokazuje, jak pogodzić się z trudnościami związanymi z pojawieniem się dysfunkcji u ich dziecka.

Terapia wspierająca rodzinę pozwala zatem skierować działania rodziny na odpowiednie tory. Dodatkowo pomaga poukładać relacje między domownikami tak, aby potrzeby każdego członka rodziny były ważne i spełnione, a rodzice współpracowali dla dobra dziecka.

concept of housing and relocation. happy family mother father and kids with roof at a  home
przedszkole-alfa-wsparcie-rodziny-3

Na czym polega terapia wspierająca rodzinę?

Celem terapii wspierającej rodzinę jest wypracowanie dobrze funkcjonujących mechanizmów społecznych, głównie w sferze relacji interpersonalnych, które niejako uregulują codzienne funkcjonowanie ogniska domowego w obliczu nowej sytuacji. Kluczem jest tutaj rozmowa — jasne i szczere określenie wszelkich trosk, obaw i oczekiwań znacznie ułatwia osiągnięcie kompromisu i odbudowanie nadszarpniętego zaufania. Świadomość posiadania oparcia w drugiej osobie stanowi nieoceniony zastrzyk energii do działania.

Postawieni w zupełnie nowej sytuacji rodzice nierzadko działają niejako po omacku, intuicyjnie radząc sobie z problemami w momencie ich wystąpienia. Terapia wspierająca dla rodzin z dziecka z dysfunkcjami to również stworzenie usystematyzowanego planu postepowania, opracowanego dokładnie z myślą o konkretnym przypadku. Z naszej strony zapewniamy wsparcie na każdym etapie terapii oraz radzimy jak wspólnie wykrzesać z siebie siłę do realizacji kolejnych celów. Pamiętać należy, że w swojej istocie jest to raczej maraton, a nie sprint — pomagamy rodzinie znaleźć determinację do wytrwania w postanowieniach.

Istotnym elementem terapii wspierającej rodzinę jest także przygotowanie bezpiecznego i komfortowego otoczenia dla dziecka z dysfunkcjami. Nasza pomoc obejmuje również doradztwo w zakresie odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni — wyboru mebli, wyposażenia oraz ewentualnych dodatkowych narzędzi. Przyjazne środowisko powinno odpowiadać potrzebom domowników, jednocześnie wspomagając rozwój psychofizyczny młodego człowieka.

Skorzystaj ze wsparcia psychologa, aby poprawić relacje w rodzinie. Dzięki odpowiednio ułożonemu planowi każde z Was będzie czuło się zauważane, doceniane, kochane i będzie realizowało swoje potrzeby.

Umów termin spotkania z naszym terapeutą: