Terapia
wspierająca rodzinę

W jakich sytuacjach wsparcie dla rodziny jest potrzebne?

Pojawienie się w rodzinie dziecka z dysfunkcjami to wyzwanie, na które prawie nigdy nie jest się przygotowanym. Partnerzy mają najczęściej pewne wyobrażenie wspólnego życia, tworzą plany, które trzeba nagle i w bardzo dużym stopniu zmienić. Zaskoczenie, stres czy zniechęcenie są w takiej sytuacji naturalną reakcją, ale bez odpowiedniego wsparcia mogą poważnie pogorszyć jakość codziennego funkcjonowania. Zdarza się, że rodzice w codziennym biegu nie radzą sobie z sytuacją, w której się znaleźli. Kłócą się lub przestają ze sobą rozmawiać, działają chaotycznie, bez planu. Czasami problemy prowadzą nawet do rozpadu związku. 

Zadaniem terapii wspierającej rodzinę jest pokazanie, że rodzice będą potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji. Wspólne wyjścia, zabawy czy zachęcanie dziecka do odnoszenia sukcesów w szkole przybiorą być może nieco inną postać, ale uda się je zrealizować. Podczas spotkań z rodzicami terapeuta pokazuje, jak pogodzić się z trudnościami związanymi z pojawieniem się dysfunkcji u ich dziecka.

Terapia wspierająca rodzinę pozwala zatem skierować działania rodziny na odpowiednie tory. Dodatkowo pomaga poukładać relacje między domownikami tak, aby potrzeby każdego członka rodziny były ważne i spełnione, a rodzice współpracowali dla dobra dziecka.

grayscale-photo-of-person-s-hands-4117192
couple-holding-hands-1809709

Na czym polega terapia wspierająca rodzinę?

W rodzinie dziecka z dysfunkcjami potrzebny jest konkretny plan działania. W ramach terapii dla rodziny w Centrum Terapii Toruń pomagamy go ułożyć i radzimy, jak skierować energię na osiąganie kolejnych celów – krok po kroku, cały czas towarzysząc rodzinie na tej ścieżce.

Jeśli będzie to konieczne, pomagamy także w dostosowaniu mieszkania i dobieramy narzędzia do potrzeb rodziny, aby była środowiskiem przyjaznym prawidłowemu funkcjonowaniu oraz rozwojowi psychofizycznemu dziecka.

Skorzystaj ze wsparcia psychologa, aby poprawić relacje w rodzinie. Dzięki odpowiednio ułożonemu planowi każde z Was będzie czuło się zauważane, doceniane, kochane i będzie realizowało swoje potrzeby.

Umów termin spotkania z naszym terapeutą: