Terapia psychologiczna

W jakich sytuacjach terapia psychologiczna jest potrzebna?

Każdy człowiek funkcjonuje w otoczeniu innych ludzi. Tworzy z nimi relacje, ale też na podstawie ich reakcji dowiaduje się więcej o sobie. Jeśli jednak w tych relacjach coś układa się źle, potrzebna jest pomoc psychologa i terapia psychologiczna – zwłaszcza, jeśli problem dotyczy dzieci. 

DOROŚLI

Dorośli mają nieco ułatwione zadanie ponieważ mogą porozmawiać z przyjaciółmi, mężem, żoną i mając takie wsparcie stosunkowo dobrze poradzą sobie w wielu życiowych sytuacjach. Jednakże dzieci nie wykształciły jeszcze tak dobrych umiejętności komunikacji, nie zawsze wiedzą z czym mają problem albo nie potrafią go opisać.

Również członkowie rodziny mogą mieć problem z odczytywaniem sygnałów wysyłanych przez ich dziecko. Dorośli widzą płacz lub złość, a dla małego człowieka to jedyny sposób, by pokazać, że nie radzi sobie z sytuacją, która go przerasta. Zadaniem psychologa podczas terapii psychologicznej jest dotarcie do źródeł negatywnych emocji i pomoc w zmianie na lepsze. 

black-and-white-picture-of-a-crying-child-2092791
art-black-black-and-white-child-240174

Na czym polega
terapia psychologiczna?

01 

Budowaniu poczucia własnej wartości

02 

Rozwoju kompetencji społecznych

03 

Zrozumieniu trudnej sytuacji

04 

Rozwoju umiejętności poznawczych i emocjonalnych

Bazuje na regularnych sesjach (około 45/50 minut każda), zawsze z tym samym psychologiem. Dzięki temu dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomagamy mu zbudować przyjacielską więź z terapeutą. Na początku psycholog stawia diagnozę, analizuje problem, a potem układa plan działania. W terapię psychologiczną angażujemy również rodziców, którzy otrzymują bardzo dokładne wskazówki i pełną informację o postępach w terapii dziecka.

 

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko okazuje negatywne i niepokojące emocje – takie jak płacz, lęk, złość, agresja, wycofanie, zamknięcie się w sobie, smutek – skontaktuj się z nami.

Im wcześniej rozpoczniemy terapię z psychologiem, tym łatwiej będzie nam pomóc Twojemu dziecku i Tobie.