Terapia pedagogiczna

W jakich sytuacjach terapia pedagogiczna jest potrzebna?

Początek edukacji szkolnej, czyli klasy 1 – 3, to dla małego człowieka ogromne wyzwanie. Jedną z najtrudniejszych, a jednocześnie najważniejszych umiejętności, z jakimi musi on sobie poradzić, jest nauka czytania i pisania. Jeśli na tym etapie pojawiają się trudności, warto przeprowadzić z dzieckiem terapię pedagogiczną, czyli zajęcia edukacyjno–terapeutyczne z doświadczonym terapeutą.

girls-on-desk-looking-at-notebook-159823
close-up-of-girl-writing-256468

CZYTANIE PISANIE

Umiejętność czytania i pisania to podstawa całej dalszej edukacji. Jeśli dziecko nie przyswoi ich w pełni w odpowiednim czasie, może mieć poczucie, że pozostaje „z tyłu” za rówieśnikami. W takiej sytuacji dzieci szybko zniechęcają się do uczestnictwa w lekcjach i nauki. Mogą również wycofywać się z życia społecznego, choć obecność w grupie rówieśników ma wielkie znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Dlatego terapię pedagogiczną należy rozpocząć jak najwcześniej. U młodszych dzieci skuteczna nauka czytania i pisania zapobiegnie przyszłym niepowodzeniom edukacyjnym, które bez odpowiedniej terapii z czasem będą narastać. 

Dla dzieci starszych te zajęcia są szansą na nadrobienie zaległości, których nie dadzą rady nadrobić w szkole. Pozwalają na poprawę bieżących wyników edukacyjnych lub przygotowanie do egzaminu z języka polskiego. 

Podczas terapii pedagogicznej terapeuta pomaga także w dobraniu odpowiedniego dla dziecka sposobu uczenia się. Podpowiada rodzicom, jak pracować z dzieckiem w domu. W razie potrzeby opracuje z dzieckiem wybrany temat przy użyciu metod terapeutycznych, ułatwiających naukę.

Na czym polega
terapia pedagogiczna?

Nasz terapeuta pomaga dzieciom z takimi trudnościami, jak:

  • Dysleksja
  • Dysgrafia
  • Dysortografia
  • Dyskalkulia
closeup-photo-of-assorted-color-alphabets-1337387

Obejmuje naukę ważnych kompetencji – czytania, pisania, liczenia. Jednocześnie sięgamy w niej po wiele technik stymulujących rozwój dziecka, takich jak: arteterapia, kinezjologia edukacyjna, elementy metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone, elementy Integracji Sensorycznej i relaks.
Terapia pedagogiczna jest też często nazywana reedukacją lub zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi. Pierwsza forma była kiedyś nagminnie używana i jest niepoprawna, ponieważ oznacza ,,naukę od nowa”. Druga forma jest poprawna i bardzo dobrze oddaje sens naszych działań.

Jeśli zauważasz u swojego dziecka trudności w nauce czytania, pisania i liczenia, problemy z koncentracją, trudność w przyswajaniu wiedzy – umów się na diagnozę.

Ustalimy przyczynę problemów w nauce i pomożemy je rozwiązać