Terapia behawioralna

W jakich sytuacjach terapia behawioralna jest potrzebna?

Wśród wielu rodzajów zajęć z psychologiem i terapeutą, terapia behawioralna wyróżnia się wszechstronnością. Polecamy ją przede wszystkim dzieciom z zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami wieku dziecięcego oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jeśli jednak spojrzymy na terapię behawioralną nieco szerzej, znakomicie sprawdzi się ona także jako zajęcia wspierające rozwój, poszerzające umiejętności i kompetencje dzieci.
Bardzo dobre efekty przynosi łączenie terapii behawioralnej z terapią integracji sensorycznej, terapią logopedyczną oraz treningiem umiejętności społecznych. Możemy łączyć ją również z treningiem uważności i spostrzegawczości, aby pomóc dzieciom w wieku szkolnym w odnoszeniu sukcesów zarówno edukacyjnych jak i społecznych. Zasięg oddziaływania jest tu bardzo szeroki i zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb uczestnika.

pexels-photo-1148998
person-making-clay-figures-1449934

Na czym polega
terapia behawioralna?

W terapii behawioralnej zakładamy, że dziecko w wyniku różnych zjawisk i sytuacji w otoczeniu uczy się pewnych zachowań oraz reakcji. Niektóre z nich mogą okazać się dla niego ograniczeniem i sprzyjać np. lękom, inne z kolei wpływają na młodego człowieka pozytywnie i rozwijająco.

Nasze zadanie polega na tym, by wspierać pozytywne, korzystne dla dziecka zachowania. Ucząc odpowiednich postaw i prawidłowych reakcji, już od najmłodszych lat wyrabiamy korzystne nawyki, które zostaną z nim już na całe życie.

Metody terapii behawioralnej są różnorodne i właśnie dzięki temu tak atrakcyjne dla dziecka.

Organizujemy m.in. zajęcia:

  • manualne
  • plastyczne
  • sensoryczne
  • relaksacyjne
  • ruchowe

W ramach tej terapii prowadzimy także zajęcia adaptujące dzieci starsze do funkcjonowania w życiu codziennym (w tym zajęcia tematyczne i terenowe). Terapia behawioralna może przyjmować postać grupową (w grupie rówieśniczej) lub indywidualną (z udziałem rodzica).

Daj swojemu dziecku szansę na lepsze przystosowanie się do życia w społeczeństwie i lepsze radzenie sobie z codziennymi problemami. 

Umów Was na spotkanie z naszym terapeutą: